2022 Course Listing - School of Engineering & Applied Science

Time and Place of Classes:

Unless otherwise stated, classes meet once a day, five days a week at the hours listed after the course title. Classroom assignments will be available on SIS.

Course # Section Session Title Credits Time
APMA 1110 1 Session III Single Variable Calculus II
Instructor: Meiqin Li
4 2:00 pm to 4:00 pm
APMA 2120 1 Session I Multivariable Calculus
Instructor: Chris Hellings
4 9:45 am to 12:45 pm
APMA 2130 1 Session III Ordinary Differential Equations
Instructor: Megan Ryals
4 9:45 am to 12:45 pm
APMA 3080 1 Eight Week Session Linear Algebra
Instructor: Jim Lark
3 9:00 to 10:00 am
APMA 3100 1 Session I Probability
Instructor: Deep Maiti
3 10:00 am to 12:15 pm
APMA 3120 1 Eight Week Session Statistics
Instructor: James Lark
3 10:30 to 11:30 am
APMA 3340 1 Session II Complex Variables
Instructor: Chris Hellings
3 10:30 am to 12:30 am
BME 3080 1 Session I Biomed IDEAS Lab I
Instructor: Timothy Allen
4 9:30 am to 3:00 am
CS 1110 1 Session I Introduction to Programming
Instructor: Raymond Petit
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 3140 1 Session II Software Development Essentials
Instructor: Paul McBurney
3 1:00 pm to 3:15 pm
CS 3205 1 Session I HCI in Software Development
Instructor: Panagiotis Apostolellis
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 3710 1 Session I Introduction to Cybersecurity
Instructor: Aaron Bloomfield
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 4102 1 Session II Algorithms
Instructor: Nathan Brunelle
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 4640 1 Session I Programming Languages for Web Development
Instructor: Upsorn Praphamontripong
3 1:00 pm to 3:15 pm
CS 4730 1 Session I Computer Game Design
Instructor: Mark Sherriff
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 4750 1 Session I Database Systems
Instructor: Mary Smith
3 1:00 pm to 3:15 pm
ENGR 1624 1 Eight Week Session Introduction to Engineering
Instructor: Keith Williams
4 11:00 am to 12:15 pm
STS 1500 1 Session III Science, Technology and Contemporary Issues
Instructor: Ben Laugelli
3 10:00 am to 12:15 pm
STS 2070 1 Session I Utopias & Tech Society (Cancelled)
Instructor: Catherine Baritaud
3 1:00 - 3:15 pm
STS 2500 1 Session I Science, Technology & Environment
Instructor: Bryn Seabrook
3 1:00 to 3:15 pm
STS 2500 1 Session II Technology and the Frankenstein Myth (Remote)
Instructor: Benjamin Laugelli
3 9:30 am to 11:45 am
STS 4500 1 Eight Week Session STS and Engineering Practice (REMOTE)
Instructor: Bryn Seabrook and Catherine Baritaud
3 10:30 am to 11:30 am
STS 4600 1 Eight Week Session The Engineer, Ethics, and Professional Responsibility (REMOTE)
Instructor: Catherine Baritaud and Bryn Seabrook
3 11:45 am to 12:45 pm
SYS 3021 1 Session I Deterministic Decision Models (Cancelled) (REMOTE)
Instructor: Garrick Louis
3 10:00 am to 12:15 pm