2021 Course Listing - School of Engineering & Applied Science

Time and Place of Classes:

Unless otherwise stated, classes meet once a day, five days a week at the hours listed after the course title. Classroom assignments will be available on SIS.

Course # Section Session Title Credits Time
APMA 2120 1 Session I Multivariable Calculus
Instructor: Manouchehr Mohajeri
4 10:00 am to 1:00 pm
APMA 2130 1 Session III Ordinary Differential Equations
Instructor: Julie Spencer
4 9:00 am to 12:00 pm
APMA 3080 1 Eight Week Session Linear Algebra
Instructor: Jim Lark
3
APMA 3100 1 Session I Probability
Instructor: Megan Ryals
3 10:30 am to 12:45 pm
APMA 3100 2 Session II Probability
Instructor: Chris Hellings
3 10:30 am to 12:45 pm
APMA 3110 1 Session II Applied Statistics and Probability
Instructor: Hui Ma
3 10:00 am to 12:15 pm
APMA 3120 1 Eight Week Session Statistics
Instructor: James Lark
3 10:30 to 11:30 am
APMA 3340 1 Session I Complex Variables
Instructor: Diana Morris
3 1:00 to 3:15 pm
APMA 5070 1 Session I Numerical Methods
Instructor: Gianluca Guadagni
3 9:00 to 11:00 am
BME 3080 1 Session I Biomed IDEAS Lab I
Instructor: Timothy Allen
4 9:30 am to 3:00 am
CS 1110 1 Session I Introduction to Programming
Instructor: Raymond Petit
3 1:00 pm to 3:15 pm
CS 2102 1 Session III Discrete Mathematics
Instructor: Elizabeth Orrico
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 2110 1 Session II Software Development Methods
Instructor: Paul McBurney
3 1:00 pm to 3:15 pm
CS 3102 1 Session II Theory of Computation
Instructor: Nathan Brunelle
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 3205 1 Session I HCI in Software Development
Instructor: Panagiotis Apostolellis
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 3710 1 Session I Introduction to Cybersecurity
Instructor: Aaron Bloomfield
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 4102 1 Session I Algorithms
Instructor: Nathan Brunelle
3 10:30 am to 12:45 pm
CS 4640 1 Session I Programming Languages for Web Applications
Instructor: Upsorn Praphamontripong
3 1:00 pm to 3:15 pm
CS 4750 1 Session I Database Systems
Instructor: Mary Smith
3 1:00 pm to 3:15 pm
MAE 2100 1 Session I Thermodynamics
Instructor: Harsha Chelliah
3 11:00 am to 1:00 pm
MAE 2330 1 Session I Dynamics
Instructor: Michael Momot
3 9:00 to 11:00 am
MAE 4740/6230 1 Session I Mechanical Vibrations
Instructor: Natasha Smith
3 1:00 pm to 3:00 pm
STS 1500 1 Session III Science, Technology and Contemporary Issues
Instructor: Ben Laugelli
3 1:00 pm to 3:15 pm
STS 1800 1 Session II Business Fundamental for Engineers
Instructor: Travis Elliott
3
STS 2500 1 Session I International Sustainable Engineering Challenges
Instructor: Sean Ferguson
3 10:00 -11:15 am
STS 2500 1 Session I Technology and the Frankenstein Myth
Instructor: Benjamin Laugelli
3 10:30 am to 12:15 pm
STS 4500 1 Eight Week Session STS and Engineering Practice
Instructor: Catherine Baritaud and Ben Laugelli
3 10:30 am to 11:30 am
STS 4600 1 Eight Week Session The Engineer, Ethics, and Professional Responsibility
Instructor: Ben Laugelli and Catherine Baritaud
3 11:45 am to 12:45 pm